Το κοκτέιλ Negroni πήρε το όνομά του από τον Κόμη Πακάλ-Ολιβιέ ντε Νεγκρόνι (Pascal-Olivier de Negroni) (και όχι από τον Camillo Negroni, όπως δήλωσαν τα μέλη της οικογένειας Negroni), έναν διάσημο στρατηγό. Λέγεται ότι ο Κόμης Νέγκρονι ζήτησε μία φορά στη Φλωρεντία ο μπάρμαν Fosco Scarselli να προετοιμάσει ένα Americano, αλλά να αντικαταστήσει τη σόδα με τζιν. Ο Fosco Scarselli προετοίμασε το κοκτέιλ, όπως επιθυμούσε ο πελάτης, και για να δείξει ότι αυτό το κοκτέιλ ήταν διαφορετικό, πρόσθεσε αντί για μια φλύδα λεμονιού, μια φλύδα πορτοκαλιού. Το Otto’s Negroni είναι μια ελαφρώς διαφορετική συνταγή από τη συνηθισμένη.
![άτομα](https://www.poupadou.com/blog/wp-content/themes/andro-poupadou/assets/img/ico-pers.png)
![preparation time](https://www.poupadou.com/blog/wp-content/themes/andro-poupadou/assets/img/ico-tps-prep.png)
![δυσκολία](https://www.poupadou.com/blog/wp-content/themes/andro-poupadou/assets/img/ico-difficulte.png)
![price](https://www.poupadou.com/blog/wp-content/themes/andro-poupadou/assets/img/ico-prix.png)
Υλικά
- 40 ml Otto's Athens Vermouth
- 15 ml Gin
- 10 ml Campari
- φλύδα πορτοκαλιού
- πάγος
- σόδα
Θα χρειαστείτε
- mixing glass
- ποτήρι old fashioned
Διαδικασία
Γεμίστε το ποτήρι fashioned glass με πάγο και έπειτα ανακατέψτε όλα τα υλικά του mixing glass.
Συμπληρώστε με σόδα και γαρνίρετε με τη φλύδα πορτοκαλιού.
Η κατανάλωση αλκοόλ είναι επικίνδυνη για την υγεία. Να καταναλώνεται με μέτρο.